Mapa

Kostel Temppeliaukio

Temppeliaukion kirkko je moderní skalní kostel, vytesaný ve skále.

Stavba kostela, který projektovali architekti Timo Suomalainen a Tuomo Suomalainen, byla dokončena v roce 1969. Vlastní chrámová místnost je vytesána v žulové skále, která byla pomocí náloží roztříštěna a vyhloubena. Stěny, vysoké 5 až 8 metrů, tvoří jen nahrubo opracovaná žula. Prostor je uzavřen kopulovitou měděnou střechou se 180 okny, které do kostela vpouštějí denní světlo (celková výška je 13 metrů).

Mimo evangelických bohoslužeb se zde konají koncerty (místnost má vynikající akustiku).

Kostel je považován za jedinečný příklad architektonického expresionismu šedesátých let 20. století a je cílem mnoha turistů (kolem půl milionu návštěvníků ročně).

Tento kostel byl postaven na místě, kde měl původně stát kostel klasického provedení, jehož stavba byla přerušena v roce 1939 Zimní válkou. Tuto událost připomíná pamětní deska na vnější straně skály.

Helsinky

Helsinská katedrála

Evangelická katedrála v Helsinkách (finsky Helsingin Tuomiokirkko/Suurkirkko, švédsky Helsingfors Domkyrka) je hlavní dominantou Helsinek.

Kiasma

Helsinské muzeum moderního umění.

Budova finského parlamentu

Budova byla postavena v letech 1926-31.

Suomenlinna

Námořní obranná pevnost, rozkládající se na osmi dodnes obydlených ostrovech před vjezdem do přístavu Helsinky. Zároveň se jedná o městskou čtvrť.

Ateneum

Muzeum umění, které je součástí Finské národní galerie. Nachází se v něm sbírka finského umění od počátků až do dnešních dob, ale také sbírky zahraničních umělců.

Kostel Temppeliaukio

Temppeliaukion kirkko je moderní skalní kostel, vytesaný ve skále.

Seurasaari

Seurasaari je ostrov a čtvrť v Helsinkách. Známá je zejména díky skanzenu s tradičními finskými dřevěnými budovami, které sem byly svezeny z celého Finska.

Kotiharjun sauna

Tradiční veřejná sauna, kde se topí dřevem má tradici od roku 1928. Rozděleno na mužskou a ženskou část.