Mapa okolí

Mys Arkona

Nejsevernější místo Rujány nabízí dva majáky, procházku kolem křidových útesů, starou rybářskou vesnici Vitt, bývalé vojenské bunkry DDR, nebo pozůstatky slovanské osady.

Autem se dostanete jen do vesnice Putgarten. Doporučujeme jet vláčkem k mysu Arkona, pak se projít po pobřeží k vesnici Vitt a odsud opět vláčkem zpět na parkoviště.

Mapa

Seznam míst

Vláček

Doveze vás z vesnice Putgarten až k mysu Arkona, nebo do rybářské vesničky Vitt.

Majáky

Menší maják byl postaven v roce 1827 a slouží jako muzeum majáků a záchraných operací. Větší z majáků byl postaven v roce 1902, je přístupný za poplatek a je z něj krázný výhled na celý poloostrov.

Vojenské bunkry

2 přístupné vojenské bunkry. Menší bunkr byl vystavěn ještě za časů Wehrmachtu. Větší bunkr byl postaven v letech 1979-86 a sloužil jako velitelství baltské námořní flotily východoněmecké armády.

Siebenschneiderstein

Bludný balvan na nejsevernějším místě Rujány. Pěkný výhled shora.

Peilturm

Elektrická vysílačka/maják vybudovaný v roce 1927. Vybavení bylo zničeno v roce 1945. Nyní je přístupná jako vyhlídková věž.

Jaromasburg

Kultovní místo slovanského kmene Ránů určené jejich bohu Svantovítovi (ten má nyní na místě dřevěnou sochu). Místo bylo užíváno od 9. do 12. století, kdy byl zničen v rámci kristianizace. V průběhu staletí se útes u Jaromasburgu stále více propadá do moře. Odhaduje se tak, že zachovaná část je pouhou třetinou původní rozlohy kultovního místa.

Procházka do Vittu

Díky dvěma schodištím (Königstreppe a Veilchentreppe) můžete slézt z útesu k pláži a projít se kolem krásných křídových útesů až do vesničky Vitt.

Vitt

Romantická rybářská vesnička. Můžete si dát u pláže čerstvou rybu a vyrazit vláčkem zpět k parkovišti.

Rujána – další místa

Nacistické rekreační středisko Prora

Nedokončené nacistické rekreační středisko.

Sassnitz

Centrum Rujány

Jasmundský národní park

Křídové útesy

Binz

Nejkrásnější letovisko na Rujáně

Sellin

Sellin nabízí útulnou pláž s krásným molem. Na pláž se dostanete dlouhými schody, nebo i bezbariérově výtahem.

Mys Arkona

Nejsevernější místo Rujány nabízí dva majáky, procházku kolem křidových útesů, starou rybářskou vesnici Vitt, bývalé vojenské bunkry DDR, nebo pozůstatky slovanské osady.